Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejny koniec kryzysu?

01 lutego 2013 | Ekonomia | Janusz Jankowiak
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Zachowanie inwestorów na rynku globalnym w pierwszych tygodniach nowego roku mogłoby sugerować, że kryzys jest już za nami. Czy rzeczywiście najgorsze już minęło? Nie popadajmy jeszcze w hurraoptymizm — ostrzega główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Fear Index (VIX) na Wall Street, powszechnie uważany za najlepszą i najbardziej obiektywną miarę oceny ryzyka, spadł do poziomu najniższego od przedkryzysowego 2007 roku. Nastrój ulgi zdominował też wyraźnie tegoroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego.

Przesilenie, jakie nastąpiło po czasowym załagodzeniu problemu klifu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych, niezłe wyniki gospodarki chińskiej, odsuwające groźbę „twardego lądowania", pierwsze od lat oznaki normalności w funkcjonowaniu europejskiego systemu bankowego, wreszcie wymuszona przez nowego premiera zmiana strategii Banku Japonii (BoJ), zbliżająca politykę monetarną do wzorca amerykańsko-brytyjskiego... Wszystkie te okoliczności pociągnęły za sobą znaczące zmiany w wycenie ryzyka różnych kategorii aktywów i masowe przesuwanie się kapitału od bezpiecznych obligacji rządowych do bardziej ryzykownych, ale też znacznie bardziej opłacalnych akcji i obligacji korporacyjnych.

W jednym tylko, pierwszym tygodniu stycznia napływ netto kapitału do globalnych funduszy akcyjnych przekroczył 22,2 mld dol., co było wynikiem najlepszym dla akcji od września 2007 i drugim co do wielkości od 1996 roku. Najwięcej kapitału ulokowało się w USA (10,4 mld dol.) i w segmencie rynków wschodzących (7,4 mld dol). Najmniej – co nie jest chyba zaskoczeniem – w Europie (poniżej 1 mld dol.). Teraz, po zmianie celu inflacyjnego przez BoJ (2 proc.) i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9451

Wydanie: 9451

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament