Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Internet: Bruksela stawia na LTE

06 lutego 2013 | Ekonomia | Urszula Zielińska ł.d.
Jednak zdaniem Komisji Europejskiej dostęp do sieci w wersji mobilnej może zaspokoić tylko podstawowe potrzeby obywateli państw unijnych. Prawdziwy szerokopasmowy Internet mogą dostarczyć tylko łącza stacjonarne. Wyjątek od tej reguły to LTE.
źródło: Rzeczpospolita
Jednak zdaniem Komisji Europejskiej dostęp do sieci w wersji mobilnej może zaspokoić tylko podstawowe potrzeby obywateli państw unijnych. Prawdziwy szerokopasmowy Internet mogą dostarczyć tylko łącza stacjonarne. Wyjątek od tej reguły to LTE.

Komisja Europejska zaliczyła do sieci nowej generacji tylko jedną technologię mobilną – LTE.

To już przesądzone. Najpowszechniejsze w Polsce technologie mobilnego Internetu, czyli tzw. 3G lub UMTS,  nie będą zaliczane do sieci nowej generacji (tzw. NGA), gdy Komisja Europejska rozliczać nas będzie z wykonania planu zawartego w tzw. Europejskiej Agendzie Cyfrowej. Projekt ten przewiduje, że do 2020 r. wszyscy Europejczycy mają  być w zasięgu sieci Internetu szybszego niż 30 Mb/, a połowa w zasięgu usługi o prędkości ponad 100 Mb/s.

Zgodnie z wytycznymi KE, do sieci, które gwarantować  mogą takie przepływności i których budowę mogą wspierać rządy państw członkowskich, zaliczać będą się przede wszystkim sieci światłowodowe lub nowoczesne łącza wybudowane przez telewizje kablowe (w technologii Docsis 3.0). Natomiast pośród technologii mobilnych na to miano może zasłużyć ewentualnie najnowsza generacja, czyli tzw. LTE. I to mimo miliardów wydanych na licencje UMTS ponad 10 lat temu w Europie i mimo zabiegów firm lobbingowych, aby Komisja usłyszała głos operatorów sieci 3G.

To zaś oznacza, że na razie jesteśmy daleko od realizacji długoterminowych celów Agendy Cyfrowej.

Według wyliczeń Anny Streżyńskiej, byłej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w zasięgu sieci NGA i podobnych jest mniej niż połowa gospodarstw domowych w kraju (około 48 proc.).

Streżyńska ocenia bowiem, że operatorzy wybudowali 7,8 mln linii dostępowych NGA, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9455

Wydanie: 9455

Spis treści
Zamów abonament