Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o e-fakturach nie wprowadzają nowych obowiązków

15 marca 2013 | Prawo i praktyka | Krzysztof Pysz
Krzysztof Pysz doradca podatkowy, prezes CTAcc sp. z o.o.
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Pysz doradca podatkowy, prezes CTAcc sp. z o.o.

Przedsiębiorcy powinni wdrożyć spójną politykę w zakresie wystawiania dokumentów sprzedaży, aby móc ją przedstawić organom podatkowym w razie prowadzenia w firmie kontroli czy postępowania

- Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe przepisy w zakresie faktur elektronicznych wprowadziły dla podatników kilka nowych obowiązków. Czy w związku z tymi przepisami podatnicy muszą stworzyć specjalne regulaminy dotyczące obiegu faktur w firmach, wyjaśniające np. kto może wprowadzić fakturę do obrotu? Czy jest dopuszczalne zmienianie formatu faktury? Gdy faktura ma pierwotnie postać dokumentu ustrukturyzowanego (np. xml), to czy można ją konwertować na format nieustrukturyzowany (np. PDF) lub na odwrót? – pyta czytelnik.

W obowiązujących od 1 stycznia przepisach w zakresie fakturowania zapisany jest obowiązek określenia przez podatnika stosowanych przez niego sposobów zachowania autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz czytelności faktury w okresie od jej wystawienia lub otrzymania do końca okresu przechowywania. Podatnik powinien wdrożyć system kontroli biznesowych, wiążących daną transakcję (dostawę towarów lub świadczenie usług) z fakturą. Ta ostatnia musi bowiem odzwierciedlać rzeczywistość gospodarczą. Obowiązki te zostały wprowadzone przez rozpo- rządzenie ministra finansów z 20 grudnia 2012 r. (DzU z 2012 r., poz. 1528).

Powstaje jednak pytanie, czy jest to istotna zmiana w stosunku do tego, co obowiązywało przedsiębiorców dotychczas. Przecież podatnicy zawsze mieli obowiązek dokumentować faktyczne zdarzenia, zaś dokumenty sprokurowane i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9487

Wydanie: 9487

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament