Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co czwarta niedziela musi być wolna

25 marca 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Choć z przepisów można wyczytać, że pracownik może pracować przez kolejnych sześć niedziel, takie ułożenie harmonogramu podważy Państwowa Inspekcja Pracy

Planując kolejny grafik, trzeba koniecznie spojrzeć wstecz, czy nie będzie to kolejna pracująca niedziela z rzędu. Państwowa Inspekcja Pracy bada to bardzo rygorystycznie. Sprawdza przy tym fakt wykonywania obowiązków, a nie pierwotny harmonogram.

Prawo kontra praktyka

Pracownicy, którzy wykonują pracę we wszystkie dni tygodnia, mają zagwarantowane prawo do niedzieli wolnej od pracy co najmniej raz na cztery tygodnie (art. 15112 k.p.). Ten przepis to gwarancja dla osób zatrudnionych w zakładach, które z przyczyn technologicznych, w związku z realizowanymi zadaniami lub przyjętym systemem i rozkładem czasu pracy muszą pracować również w dniach ustawowo wolnych.

Nie jest to norma jednoznaczna. Zwrot „korzystać co najmniej raz na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy" można interpretować na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada, że pracodawca wywiąże się z tego obowiązku, zapewniając zatrudnionym niedzielę wolną w każdym czterotygodniowym okresie.

Przyjęcie takiej praktyki powodowało przy tym, że pracodawca mógł planować pracownikowi nawet sześć niedziel pracujących z rzędu, udzielając niedzieli wolnej w pierwszym tygodniu pierwszego czterotygodniowego okresu oraz w ostatnim tygodniu kolejnego czterotygodniowego okresu.

Przykład 1.

Na placu budowy

Pan

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9495

Wydanie: 9495

Spis treści
Zamów abonament