Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować i zaksięgować dywidendę

25 marca 2013 | Ekspert księgowego | Joanna Sadowska

Podział zysku spółki może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. W przeciwnym razie jest nieważny z mocy prawa

Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego (art. 53 ustawy o rachunkowości).

Następnie, po dokonaniu tej czynności, może nastąpić podział lub pokrycie wyniku finansowego netto spółki. Przygotowując klasyfikację zatwierdzonego zysku netto należy również przestrzegać postanowień umowy spółki, zapisanych w jej statucie oraz w regulacjach zawartych w k.s.h.

Dopiero prawidłowo ustaloną wartość wypłaty nazywamy dywidendą. Jej odbiorcami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Dokonując dalszej analizy adresatów dywidendy będziemy mieli do czynienia z rezydentami, czyli krajowymi osobami fizycznymi bądź prawnymi lub nierezydentami – odpowiednio zagranicznymi osobami fizycznymi lub prawnymi.

W zależności od tego, z którym z wyżej wymienionych podmiotów będziemy mieli do czynienia, zostaną podjęte odpowiednie kroki. Płatnik, jakim jest spółka wypłacająca dywidendę, dokona stosownych wyliczeń podatku, przeprowadzi odpowiednie operacje księgowe i udokumentuje je właściwymi deklaracjami.

Gdy otrzymuje rezydent...

Dywidenda dla krajowej osoby fizycznej jest przychodem z kapitałów pieniężnych, a moment obowiązku podatkowego powstaje w dacie wypłaty dywidendy lub postawienia jej do dyspozycji udziałowca/akcjonariusza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9495

Wydanie: 9495

Spis treści
Zamów abonament