Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prowadzić księgi pomocnicze

25 marca 2013 | Ekspert księgowego | Dominika Knecht

Przedsiębiorcy nie powinni minimalizować zakresu ewidencji. Jej zakres, dostosowany do specyfiki działalności, może ograniczyć ilość błędów

Księgi pomocnicze są jednym z elementów systemu rachunkowości jednostki. Wbrew swej nazwie, sugerującej uboczny charakter tej ewidencji, w praktyce odgrywają one ogromną rolę w zapewnieniu rzetelności i sprawdzalności ujęcia zdarzeń gospodarczych. Ma to bezpośrednie przełożenie na prawidłowość prowadzonych ksiąg rachunkowych jako całości. Odpowiednia organizacja ksiąg pomocniczych stanowi także o przydatności informacji finansowych, gromadzonych w ramach systemu rachunkowości.

Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) w art. 17 ust. 1 wymienia przykłady kont syntetycznych, dla jakich wskazane jest prowadzenie ksiąg pomocniczych. Są to:

1. środki trwałe, w tym także środki trwałe w budowie, wartości niematerialne i prawne oraz dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe (tzw. rejestr środków trwałych),

2. rozrachunki z kontrahentami –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9495

Wydanie: 9495

Spis treści
Zamów abonament