Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AAAaby kupić domenę, czyli kto pierwszy ten lepszy

18 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Marta Grabiec
Marta Grabiec prawnik specjalizujący się  w prawie własności intelektualnej  oraz prawie nowych technologii Kancelaria GESSEL
źródło: Rzeczpospolita
Marta Grabiec prawnik specjalizujący się w prawie własności intelektualnej oraz prawie nowych technologii Kancelaria GESSEL

Liczne ogłoszenia umieszczane w Internecie sugerują, że domeny traktowane są jak towar, którym można swobodnie rozporządzać, a osobom rejestrującym je przysługują prawa własności. W rzeczywistości tak jednak nie jest.

„Domeny tanio", „domeny na sprzedaż", „szybkie aukcje domen", „po zakupie domeny następuje przeniesienie praw własności do domeny oraz faktura VAT". Takiej treści ogłoszenia coraz częściej spotykamy w Internecie.

Powszechne wykorzystywanie Internetu doprowadziło do wykształcenia się rynku usług związanych z rejestracją, utrzymaniem oraz obrotem domenami internetowymi, stanowiącymi podstawowe narzędzie do odnajdywania informacji w sieci. Liczne ogłoszenia umieszczane w Internecie sugerują, że domeny internetowe traktowane są jak towar, którym można swobodnie rozporządzać, a osobom je rejestrującym przysługuje do nich prawo własności. Czy jednak takie określenie jest prawidłowe z punktu widzenia prawa?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przydatne jest poznanie procedury rejestracji nazwy domeny. Instytucją zajmującą się administrowaniem i zarządzaniem domenami internetowymi w Polsce jest „Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa" (NASK). Nazwa domeny z końcówką „.pl" może zostać zarejestrowania bezpośrednio w NASK lub za pośrednictwem partnera powiązanego z tym podmiotem porozumieniem o współpracy w zakresie utrzymania nazw domen internetowych.

Pierwszy etap rejestracji nazwy domeny polega na złożeniu oferty zawierającej informacje niezbędne do rejestracji, w tym podaniu nazwy domeny, danych podmiotu składającego ofertę, serwerów przeznaczonych do utrzymywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9515

Wydanie: 9515

Spis treści
Zamów abonament