Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak korzystnie rozliczyć VAT przy likwidacji spółki kapitałowej

18 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Bartosz Bogdański
Bartosz Bogdański doradca podatkowy,  menedżer w MDDP  Michalik Dłuska  Dziedzic i Partnerzy
źródło: Rzeczpospolita
Bartosz Bogdański doradca podatkowy, menedżer w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Regulacje dotyczące opodatkowania towarów przekazywanych przy zamknięciu firmy nie są jasne. Z kolei stosowanie przepisów ogólnych może naruszać zasadę neutralności. Gdy dochodzi do sporu, sądy w takich sprawach stają po stronie podatników

W wyniku likwidacji może nastąpić przeniesienie własności nieruchomości oraz innych składników majątkowych na wspólników spółki kapitałowej. Pojawia się więc naturalne pytanie, czy taka likwidacja wywołuje skutki w VAT.

Czy to dostawa

Ustawa o VAT nie zawiera przepisów szczególnych regulujących zasady rozliczania VAT przy likwidacji spółek kapitałowych. Dlatego też ewentualne opodatkowanie składników majątkowych przekazywanych wskutek likwidacji należy wywieść z przepisów ogólnych. Co do zasady, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Z odpłatną dostawą towarów zrównane są niektóre przypadki nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika.

W wyniku likwidacji spółki i przekazania majątku wspólnikowi niewątpliwie ma miejsce przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wypełnia to definicję dostawy towarów, zawartą w art. 5 ustawy o VAT. Jednak w przypadku takiej czynności brak jest jakiejkolwiek odpłatności. Oznacza to, że ewentualne opodatkowanie dostawy towarów (w tym nieruchomości) może nastąpić jedynie na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT >patrz ramka.

W licznych interpretacjach prawa podatkowego organy podatkowe wskazują ten właśnie przepis jako podstawę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9515

Wydanie: 9515

Spis treści
Zamów abonament