Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy nie chcą systemu kaucji na opakowania

18 kwietnia 2013 | Ekonomia | Aneta Stabryła
Polska musi spełnić europejskie normy dotyczące odzysku poszczególnych materiałów. Bez większego niż dotąd zaangażowania firm, które wprowadzają na rynek opakowania, będzie to niezmiernie trudne.
źródło: Rzeczpospolita
Polska musi spełnić europejskie normy dotyczące odzysku poszczególnych materiałów. Bez większego niż dotąd zaangażowania firm, które wprowadzają na rynek opakowania, będzie to niezmiernie trudne.

Nie będzie automatów do zbierania plastikowych butelek i puszek aluminiowych.

Wprowadzenia obowiązkowego systemu kaucyjnego dla plastikowych butelek PET i puszek aluminiowych chce Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu (OIGR). Takie systemy z powodzeniem działają m.in. w Niemczech i Norwegii. W Polsce przeciwko kaucjom są firmy, które wprowadzają produkty w takich opakowaniach, przedstawiciele handlu oraz Ministerstwo Środowiska. Argumentują, że system jest zbyt drogi.

Rynek zalany PET

Rocznie na polski rynek trafia ok. 4,5 mld butelek typu PET, w których sprzedawane są napoje. Choć w masie odpadów stanowią one ok. 5 proc., to objętościowo jest to już ok. 40 proc. wszystkich odpadów, które dziś trafiają głównie na składowiska. Tylko ok. 900 mln sztuk PET jest poddawanych recyklingowi. – Wszędzie na świecie producenci wprowadzający na rynek takie opakowania ponoszą koszty ich zebrania z rynku. Dlaczego w Polsce ma być inaczej – pyta retorycznie Jerzy Ziaja, prezes OIGR. Podkreśla, że w krajach, w których wprowadzono system kaucyjny, pozwala on w znacznym stopniu zredukować koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, bo mniej butelek trafia do śmietników, a co za tym idzie, mniejsze opłaty za odbiór śmieci muszą ponosić mieszkańcy.

Według OIGR, dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9515

Wydanie: 9515

Spis treści
Zamów abonament