Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwa pomoc na inwestycje

18 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Kosieradzki Radosław Piekarz

Wsparcie z funduszy europejskich zachęca do koncentracji produkcji rolnej i tworzenia grup producenckich. Przepisy nie nadążają jednak z dostosowaniem się do tego procesu. Problemy dotyczą m.in. amortyzacji dotowanych środków trwałych

Grupy producenckie to coraz bardziej popularna forma działania producentów rolnych. Mogą one działać w różnych formach prawnych, przy czym w niniejszym artykule koncentrujemy się na spółce kapitałowej, gdyż działalność w tej właśnie formie jest obarczona dużym ryzykiem podatkowym.

Uchwalając przepisy o grupach producenckich ustawodawca niestety nie dostosował przepisów podatkowych do działalności tych podmiotów. Z tego względu działalność grup jest obarczona większym ryzykiem podatkowym niż działalność innych przedsiębiorstw.

Jeden z głównych problemów podatkowych grup producenckich dotyczy amortyzacji dotowanych środków trwałych.

Maszyny z refundacją

Jedną z korzyści funkcjonowania jako grupa producencka jest otrzymanie pomocy na nowe inwestycje (magazyny, sortownie, maszyny itd.). W praktyce grupa nabywa środek trwały, następnie składa do Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku grupa otrzymuje pomoc w postaci refundacji ceny nabycia środka trwałego. Nierzadko refundacja ta ma miejsce kilka lub kilkanaście miesięcy po nabyciu środka trwałego.

Odpisy zaliczane w koszty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9515

Wydanie: 9515

Spis treści
Zamów abonament