Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik ma prawo eliminować nieopłacalne przedsięwzięcia

16 maja 2013 | Prawo i praktyka | Wiesława Moczydłowska

Funkcjonując w warunkach rynkowych, przedsiębiorca podejmuje działania racjonalne z jego punktu widzenia. Dokonuje więc oszczędności, zmniejsza wydatki oraz minimalizuje straty z wybranych segmentów

Optymalizacja mająca na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych jest pożądana w każdej firmie. Kluczem do sukcesu jest znajomość możliwości prawnych i odpowiedni dobór narzędzi optymalizacyjnych przez przedsiębiorcę.

Ogromne znaczenie ma też sama znajomość przepisów i wynikających z nich uprawnień podatkowych. Optymalizacja kojarzy nam się z konkretnymi działaniami zmierzającymi do zmniejszenia wysokości płaconego przez przedsiębiorcę podatku. Tymczasem, przykładowo w zakresie kosztów uzyskania przychodu znaczenie ma już sama znajomość możliwości zaliczania do nich poniesionych wydatków. Koszty uzyskania przychodu to przecież najistotniejszy element mający wpływ na wysokość płaconego przez przedsiębiorcę podatku.

Organy skarbowe często nie uznają poniesionych wydatków za koszty podatkowe, a liczba sporów podatników z fiskusem jest w tym zakresie ogromna. Na szczęście sprawy, które znajdują swój finał w sądach administracyjnych, kończą się często orzeczeniami korzystnymi dla podatników.

Warto zatem wiedzieć, jak sądy podchodzą do racjonalizacyjności działań podatników i kiedy przyznają im rację. Jest to istotne zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego i niestabilnych warunków rynkowych. Warto pamiętać, że sądy jeszcze przed nadejściem trudnego dla przedsiębiorców okresu podkreślały prawo podatnika do racjonalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9537

Spis treści
Zamów abonament