Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samowola polityków przy zwalnianiu pod kontrolą

16 maja 2013 | Prawo | Izabela Kacprzak

Zarzuty wobec odwołanego dyrektora instytucji kultury muszą być prawdziwe i rzeczywiste, a jego odwołanie podlega kontroli sądów powszechnych.

Odwołanie szefa instytucji kultury – muzeum, domu kultury, parku, opery, nie będzie już takie proste.

Sąd Najwyższy, rozpatrując skargę kasacyjną Piotra Wybrańca, byłego dyrektora Górnośląskiego Parku Etnograficznego, uznał, że sądy muszą badać, czy powody odwołania są zasadne.  W wyroku z 19 lutego 2013 r. podkreślił, że jeśli przyczyna wskazana w odwołaniu jest fikcyjna, jest ono wadliwe, a pracownikowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

Piotr Wybraniec domagał się m.in. zasądzenia blisko 15 tys. zł odszkodowania za bezprawne rozwiązanie stosunku pracy przed terminem określonym w umowie. Zgodnie z nią dyrektorem parku miał być do końca marca 2012 r.

Odwołanie bez uzasadnienia

Zarząd Województwa Śląskiego 22 grudnia 2009 r.  podjął uchwałę w sprawie jego odwołania z dniem 23 grudnia 2009 r. (uchwała nr 3395/334/III/2009). Stanowisko piastował więc tylko półtora roku, od 1 kwietnia 2009 r.

Jako podstawę zwolnienia wskazano art. 15 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9537

Spis treści
Zamów abonament