Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak kształtować ceny, czyli nie dla „wolnoć Tomku w swoim domku"

16 maja 2013 | Dobra Firma | Edyty Garlicka
Edyty Garlicka radca prawny i partner associate w Deloitte Legal
źródło: Rzeczpospolita
Edyty Garlicka radca prawny i partner associate w Deloitte Legal
Edyty Garlicka radca prawny i partner associate w Deloitte Legal
źródło: Rzeczpospolita
Edyty Garlicka radca prawny i partner associate w Deloitte Legal

Ustalanie, zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów może być niezgodne z przepisami

Powszechnie uważa się, że wewnętrzną sprawą każdego przedsiębiorcy jest, za ile sprzedaje swoje towary i usługi. Niestety, jak się okazuje, jest to pogląd bardzo mylny. Przy ustalaniu cen każdy przedsiębiorca musi mieć bowiem świadomość, że istnieją regulacje prawne, które w znaczący sposób ingerują w stosowaną politykę cenową, a ich naruszenie może wiązać się z dotkliwymi sankcjami zarówno dla spółki, która to prawo łamie, jak i dla osób nią zarządzających.

Co ważne, ograniczenia w zakresie kształtowania cen nie dotyczą wyłącznie podmiotów, które mają pozycję dominującą na rynku, ale także tych, których udział w rynku jest niewielki, czyli np. małych przedsiębiorców. Jednym słowem przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów dotyczą każdego. Przede wszystkim nie wolno różnicować cen bez przyjęcia obiektywnych kryteriów ich stosowania, takich jak np. wolumen sprzedaży, rodzaj obrotu (obrót hurtowy lub detaliczny), wartość sprzedaży, koszty transportu czy forma płatności.

Rabat nie dla każdego

Jeżeli np. przedsiębiorca decyduje się na wprowadzenie systemu rabatowego, to musi być on uzasadniony ekonomicznie, czyli innymi słowy jego zastosowanie powinno wynikać z oszczędności kosztów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9537

Spis treści
Zamów abonament