Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antykomuniści szkolą się w Polsce

29 czerwca 2013 | Kraj | Anita Błaszczak Grażyna Raszkowska
Guillermo Farinia spędził w komunistycznych więzieniach na Kubie 11 lat.
źródło: AFP
Guillermo Farinia spędził w komunistycznych więzieniach na Kubie 11 lat.

Na Kubie też musi powstać „Solidarność”. Uczymy się tego od was – mówią przeciwnicy reżimu Castro.

Kubańscy opozycjoniści  przez  dwa tygodnie mieli wypełnioną prawie każdą godzinę dnia. Przyjechali do Polski na zaproszenie Instytutu Lecha Wałęsy, który   organizuje takie wizyty od siedmiu lat. Chce  w ten sposób pomóc w budowie demokracji na Kubie. W tym roku po  raz pierwszy przybyło w tym samym czasie aż kilkanaście osób.  Reprezentowali różne odłamy opozycji, także tej emigracyjnej.

Głodówka, która wstrząsnęła reżimem

Najbardziej rozpoznawalną postacią w całej grupie był  Guillermo Farinia, psycholog, dysydent kubański, który za działalność opozycyjną wobec komunistycznego rządu Castro spędził w więzieniach 11 lat. Jego zdjęcia obiegały światowe agencje, kiedy wielokrotnie w proteście przeciwko reżimowi prowadził strajki głodowe. Ostatni  w 2010 r. – Guillermo Farinia też by umarł, ale władze kubańskie zdecydowały m.in. z powodu jego protestu wypuścić z więzienia ponad 50 więźniów sumienia – mówi jedna z organizatorek przyjazdu Kubańczyków do Polski.

Prosi o niepodawanie jej nazwiska ze względu na aktywność służb kubańskiej ambasady w Polsce. – Mogłabym mieć kłopoty z wjazdem na Kubę – dodaje.

Przypomina też, że w czasie trwania głodówki, która ostatecznie zakończyła się po czterech miesiącach protestu, do Guillermo Farinii zadzwonił Lech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9574

Wydanie: 9574

Zamów abonament