Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kompensata to rodzaj zapłaty

08 lipca 2013 | Ekspert księgowy | Katarzyna Tomala

Podatek od towarów i usług co do zasady nie jest ani kosztem, ani przychodem podatkowym. Różnice kursowe od części zobowiązania dotyczącej VAT nie wpłyną zatem na rozliczenia z fiskusem

Przepisy ustawy o CIT i ustawy o PIT za różnice kursowe w ujęciu podatkowym uznają wyłącznie tzw. zrealizowane różnice kursowe. Różnice kursowe ustalane metodą podatkową powstają tylko wówczas, gdy dochodzi do realizacji płatności – dokonania zapłaty zobowiązania bądź otrzymania zapłaty należności w walucie obcej.

Zgodnie z art. 15a ust. 7 ustawy o CIT (art. 24c ust. 7 ustawy o PIT) dzień zapłaty to dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności (tzw. kompensaty wzajemnych rozrachunków).

Dodatkowo, dla ustalenia różnic kursowych w ujęciu podatkowym niezbędne jest spełnienie następujących warunków:

- koszt podatkowy (przychód podatkowy) wyrażony jest w walucie obcej,

- zapłata kosztów (otrzymanie przychodów) realizowane jest przez uregulowania zobowiązania (odpowiednio należności) w walucie obcej.

Z tych względów nie dochodzi do powstania różnic kursowych w warunkach przewalutowania zobowiązań (kosztów podatkowych) lub należności (przychodów podatkowych) z waluty obcej na złote.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9581

Wydanie: 9581

Spis treści
Zamów abonament