Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzysowe zarządzanie budżetem

01 sierpnia 2013 | Ekonomia | Ryszard Petru
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Lekcja zbytniego optymizmu ministra finansów wszystkich nas będzie kosztować, bowiem populiści progów ostrożnościowych bać się już nie będą – pisze przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner PwC.

Od marca mniej więcej widać było, że deficyt budżetowy znacznie przekroczy ten planowany. Po trzech miesiącach ubytek w kasie wynosił 68 procent planu, podczas gdy dochody zrealizowano  tylko w 20 procentach. Takie sytuacje się zdarzają, co więcej, Ministerstwo Finansów nieraz przez takie rafy przechodziło.

Można się było zabezpieczyć

Pod koniec 2012 roku, kiedy w obliczu spowalniającego wzrostu rząd, dokonując korekty budżetu na ten rok, brał zapewne pod uwagę, że scenariusz może być jeszcze gorszy niż założony. Zwykle w takich sytuacjach Ministerstwo Finansów „zabezpiecza" się na taką ewentualność, prognozując niską inflację, ale też i bardziej konserwatywną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9602

Wydanie: 9602

Spis treści
Zamów abonament