Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyzwania dla polityki pieniężnej

08 sierpnia 2013 | Ekonomia | Andrzej Raczko

Gwałtowna reakcja rynków finansowych pokazuje, jak trudne jest prowadzenie niekonwencjonalnej polityki pieniężnej i jak ryzykowne mogą być próby odejścia od niej – pisze członek zarządu NBP.

Polityka pieniężna była jedną z niewielu dziedzin, co do której panowała daleko idąca zgodność poglądów pomiędzy ekonomistami. Różne mutacje polityki monetarnej opartej na systemie bezpośredniego celu inflacyjnego były wdrażane w kolejnych krajach. Dyskusje budziły kontrowersje dotyczące minimalnych standardów instytucjonalnych i funkcjonalnych pozwalających bankowi centralnemu na prowadzenie skutecznej polityki. Uwaga głównie koncentrowała się na krajach „wschodzących rynków", które obok problemu inflacji borykały się z gwałtownymi okresami napływu i odpływu zagranicznego kapitału, zmuszając je do korygowania kursu walutowego za pomocą interwencji lub narzędzi administracyjnych.

Kumulacja wydarzeń

Kryzys finansowy zweryfikował akceptowaną powszechnie wiedzę o polityce monetarnej. Destabilizacja sektora finansowego, przedłużająca się recesja gospodarcza i inflacja popychana przez ceny surowców wymusiły inne podejście do prowadzenia polityki pieniężnej. Początkowo o zmianach w polityce monetarnej myślano we wcześniej zdefiniowanych kategoriach. Rozważano, czy cel polityki pieniężnej – inflacja – nie musi być inaczej mierzony, na przykład wskaźnik cen powinien uwzględniać ceny rynku nieruchomości. Postulowano również inny sposób postrzegania celu, zamiast wąsko rozumianej inflacji proponowano stabilność cen interpretować jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9608

Wydanie: 9608

Spis treści
Zamów abonament