Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrożnie z niemieckimi wzorcami

12 sierpnia 2013 | Ekonomia | Maciej Stańczuk
Maciej Stańczuk
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Maciej Stańczuk

Polską racją stanu jest racjonalność energetyczna, zapewniająca konkurencyjność naszych producentów i nie drenująca naszych kieszeni, jako konsumentów energii – pisze wiceprezydent Pracodawców RP i były prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Wiele tekstów w opiniotwórczych mediach polskich (w tym w „Rzeczpospolitej") wskazuje na mechanizm wsparcia zielonej energii w Niemczech sugerując nieuchronność zastosowania podobnych rozwiązań również w Polsce. Ale bezrefleksyjny zachwyt nad rozwiązaniami niemieckimi nie jest wskazany, a nawet szkodliwy, gdyż nie wszystkie rozwiązania systemowe tam zastosowane sprawdziły się w realnej rzeczywistości.

Faza decyzji

Rzetelna analiza sukcesów i porażek Niemców w tym zakresie jest o tyle istotna, że wkraczamy właśnie w Polsce w fazę decyzji systemowego wsparcia energetyki odnawialnej, mając nadzieję, że odpowiednia ustawa zostanie jeszcze w tym roku uchwalona przez Sejm.

Po katastrofie w Fukushimie Niemcy zdecydowały się radykalnie zmienić swoją politykę energetyczną, decydując się na całkowite wyłączenie do 2022 r. wszystkich reaktorów atomowych. Wszystko wskazuje na to, że ten plan się powiedzie. Postawienie na odnawialne źródła energii wydawało się przemyślanym ruchem. Założono, że najtrudniejszym okresem będzie pierwsze 15 lat od zakończenia procesu inwestycyjnego, w czasie których projekty OZE muszą być po prostu dotowane, gdyż przy sporo wyższych kosztach inwestycyjnych w porównaniu z energią opartą na źródłach konwencjonalnych z bieżących przychodów nie będą w stanie obsłużyć zaciągniętego na ich realizację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9611

Wydanie: 9611

Spis treści
Zamów abonament