Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób należy rozliczyć zwrot opłaty za bilet

22 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Krywan

Przewoźnik może uzależnić uprawnienie do odstąpienia od umowy od zgody na pobranie kary umownej. W takim przypadku powinien korygować faktury do zera, a nie do kwoty potrącanej za rezygnację z usługi transportowej

- Jesteśmy spółką jawną świadczącą usługi przewozów pasażerskich busami. Naszym klientom umożliwiamy zwrot nabytych biletów przed rozpoczęciem podróży za potrąceniem opłaty manipulacyjnej (opłaty za odstąpienie od umowy przewozu) w wysokości 10 proc. ceny biletu. Czy prawidłowo traktujemy taką opłatę jako podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? – pyta czytelnik.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w szczególności odpłatne dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), w tym usługi transportowe.

Zapłata za przejazd

Zakup biletu na przewóz busem na określonej trasie jest zatem zapłatą z góry za wykonanie usługi przewozowej. Konsekwencją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9619

Spis treści
Zamów abonament