Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka odliczy wydatki na zakup licencji

16 października 2013 | Prawo i praktyka | Kamil Kowalik

CIT | Firmy, które chcą wytwarzać nowe wyroby lub udoskonalić istniejący proces produkcji albo świadczenia usług i w tym celu kupują nowe technologie, mogą pomniejszyć dochód o kwoty na nie poniesione.

Kamil Kowalik

Nowe technologie są obecnie podstawą rozwoju i konkurencyjności każdej gospodarki. Rozwój technologii w kolejnych latach stał się priorytetem działań Unii Europejskiej, która przeznaczyła na ten cel znaczną część środków pomocowych na lata 2014–2020. Regulacje dotyczące wspierania nowych technologii znalazły się również w polskich przepisach (ulga technologiczna – art. 18b ustawy o CIT). Dodatkowo, polskie władze pracują nad kolejnym projektem zmian w przepisach, mającym na celu wprowadzenie dodatkowych korzyści podatkowych dla przedsiębiorców wdrażających innowacyjne rozwiązania.

Trzeba spełnić warunki

Możliwość skorzystania z ulgi technologicznej istnieje w Polsce od 2006 r. W praktyce świadomość możliwości skorzystania z tej ulgi była do tej pory u przedsiębiorców niska, m.in. ze względu na brak wiedzy co do tego, jakie wartości niematerialne i prawne mogą zostać zakwalifikowane jako nowe technologie.

Ulga przysługuje w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych (nabytych bądź udostępnionych na podstawie umowy o korzystanie), które umożliwiają wytwarzanie nowych lub prowadzą do udoskonalenia istniejących towarów bądź usług. Dodatkowo technologia nie może być stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnie 5 lat. Przesłanka ta powinna być potwierdzona opinią niezależnej od podatnika jednostki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9666

Wydanie: 9666

Spis treści
Zamów abonament