Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Im mniej składek pod koniec roku, tym większy zasiłek w kolejnym

22 października 2013 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
Sposób naliczenia zasiłku
źródło: Rzeczpospolita
Sposób naliczenia zasiłku

RACHUNKI | Gdy zarobki pracownika przekroczyły roczny limit opłat na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, późniejsze świadczenie chorobowe będzie wyższe. Licząc jego wysokość, odlicza się bowiem faktyczne wpłaty na ZUS.

W ostatnim kwartale roku pracownicy z wyższymi zarobkami często osiągają tzw. limit 30-krotności. To górna, roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ograniczenie odpowiada 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. W 2012 r. pułap ten wynosił 105 780 zł, a w tym – 111 390 zł.

W przypadku, gdy z dokumentacji płacowej wynika, że przychód zatrudnionego przekroczy w danym miesiącu roczny limit podstawy składek emerytalno-rentowych, płatnik oblicza i przekazuje je tylko od tej części, która nie spowoduje przekroczenia rocznego progu. To ograniczenie nie dotyczy pozostałych składek – wypadkowej, chorobowej ani zdrowotnej.

Jaką kwotę uwzględnić

Fakt przekroczenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek ma zasadnicze znaczenie, jeśli później pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku z ubezpieczenia społecznego. Podstawę wymiaru tych świadczeń oblicza się bowiem z uwzględnieniem zarobków za 12 poprzednich miesięcy. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że okres ten obejmie również miesiące, za które składki emerytalno-rentowe nie zostały opłacone albo odprowadzono je od niepełnego przychodu. Trzeba wtedy pamiętać, aby od wynagrodzenia uwzględnianego w rachunkach odliczyć wyłącznie faktycznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9671

Wydanie: 9671

Spis treści
Zamów abonament