Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Blitzkrieg przeciwko demokracji

22 października 2013 | Publicystyka, Opinie | Aleksander Stępkowski
Niebawem UE może zakazać debat  nad aborcją eugeniczną.  Na zdjęciu: pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Niebawem UE może zakazać debat nad aborcją eugeniczną. Na zdjęciu: pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji" Kaja Godek w Sejmie, 26 września 2013 r.
autor zdjęcia: Paweł Kula
źródło: Archiwum

W dokumencie Parlamentu Europejskiego wszelka krytyka 
aborcji ma zostać uznana 
za „mowę nienawiści", czego próby obserwować można było niedawno 
w polskim Sejmie – pisze prawnik.

Deficyt demokracji był i wciąż pozostaje nieustanną bolączką Unii Europejskiej. Kiedyś jako sposób na rozwiązanie tego problemu postrzegano wzmocnienie pozycji Parlamentu Europejskiego. Na próżno jednak szukać wśród rezolucji PE tekstów poświęconych choćby ochronie i wsparciu borykającej się z głębokim kryzysem rodziny, natomiast pełno jest tam dokumentów forsujących postulaty grup marginalnych, takich jak radykalne feministki lub subkultury skupione wokół ruchu LGBTQ.

Szybko więc okazało się, że ta zbiurokratyzowana instytucja bynajmniej nie może zaradzić oderwaniu struktur europejskich od życia i realnych problemów Europejczyków i stanu tego nie mogło zmienić również wprowadzenie instytucji wysłuchania publicznego przed europarlamentem. Z tego też względu kolejny etap zacieśnienia integracji europejskiej związany z przyjęciem traktatu lizbońskiego zaowocował nowym instrumentem mającym umożliwić Europejczykom wpływ na działania Unii – Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO).

Mocne argumenty prawne

EIO pozwala milionowi Europejczyków, pochodzących z minimum siedmiu krajów członkowskich, przedłożyć Komisji Europejskiej konkretny postulat w oczekiwaniu, że ta zechce uwzględnić go w swojej polityce. Jedną z dwóch, której udało się spełnić wszystkie warunki, jest inicjatywa pod nazwą „Jeden z nas"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9671

Wydanie: 9671

Spis treści
Zamów abonament