Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowoczesne terapie szansą na dłuższe życie

22 października 2013 | Zdrowie
źródło: 123RF

Terapie | Rak prostaty, zwany też rakiem stercza lub gruczołu krokowego, jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Każdego roku zapada na niego około 10 tys. panów, a umieralność sięga 4 tys. Szacuje się, że w 2015 r. w Polsce zachoruje prawie 13 tys. mężczyzn. Aż 40 proc. w momencie wykrycia choroby będzie jeszcze przed 65. rokiem życia.

Bezobjawowy przebieg w początkowej fazie choroby, nieuzasadniony opór przed badaniami profilaktycznymi, a także długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty oraz brak dostępu do nowoczesnych terapii powodują, że niepokojące statystyki rosną. Ta odmiana raka jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej mężczyzn po 60. roku życia. Panowie w tym wieku oraz ci, których krewni pierwszego stopnia chorowali lub chorują na ten rodzaj nowotworu, są w grupie największego ryzyka. Dla nich przede wszystkim ważne są więc regularne badania profilaktyczne. Specjaliści podkreślają, że wczesna diagnostyka i możliwość zastosowania odpowiedniej terapii znacząco poprawiają rokowania i jakość życia chorego.

W ostatnich latach nastąpił duży postęp zarówno w rozpoznawaniu, jak i leczeniu raka prostaty.

– Gruczoł krokowy u panów w młodym wieku jest nieco większy od kasztana. Z czasem zaczyna rosnąć i po 60. roku życia może utrudniać oddawanie moczu – mówi prof. Marek Sosnowski, krajowy konsultant w dziedzinie urologii. – Mężczyznom zgłaszającym się z takimi objawami do urologa zleca się wykonanie testów PSA i wykonuje badanie per rectum. A jeśli lekarz podejrzewa lub zauważy zmiany nowotworowe, wykonuje się biopsję stercza. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia rocznie wykonuje się ich około 30 tys. Dzięki temu istnieje możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9671

Wydanie: 9671

Spis treści
Zamów abonament