Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisemny grafik wakacji czy bieżące uzgodnienia

04 grudnia 2013 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

W planie urlopów trzeba założyć całoroczną dyspozycyjność załogi. Brak tych ustaleń może utrudniać porozumienie co do terminu wypoczynku.

Często szefowie postrzegają ten dokument jako kolejny element biurokracji w prawie pracy i rezygnują z niego. Kodeks pracy zezwala na to pod pewnymi warunkami. Nie zawsze jednak takie uelastycznienie jest korzystne.

WARIANT 1 Planowanie wypoczynku

Plan urlopów to dokument, zgodnie z którym powinny być udzielane urlopy zarówno aktualne (oprócz dni na żądanie), jak i zaległe (art. 163 § 1 k.p.). Zawiera terminy wybrania wakacji przez pracowników. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski podwładnych i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, najczęściej na rok (można na krócej, np. na kwartał). Sporządza się go przed rozpoczęciem lub na początku roku. Późniejsze ustalenie planu nie może prowadzić do odmowy udzielenia etatowcowi urlopu od początku roku kalendarzowego. W trakcie roku można go uzupełniać np. o osoby nowo przyjęte bądź powracające po dłuższej nieobecności albo korygować.

Przy tworzeniu takiego grafiku szef jedynie „bierze pod uwagę" wnioski pracowników. Nie są one dla niego wiążące, ale może się do nich przychylić. Od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9706

Wydanie: 9706

Spis treści

Rzecz o biznesie

Zamów abonament