Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francuska krew cenniejsza

04 stycznia 2014 | Świat | Jędrzej Bielecki
Takie widoki jak ten z 18. dzielnicy w Paryżu wywołują nastroje antymuzułmańskie we Francji
autor zdjęcia: Miguel Medina
źródło: AFP
Takie widoki jak ten z 18. dzielnicy w Paryżu wywołują nastroje antymuzułmańskie we Francji

Prawo ziemi przy przyznawaniu obywatelstwa do likwidacji? Zagrożony jeden z fundamentów Wielkiej Rewolucji.

– Z imigracji pożądanej przeszliśmy do imigracji narzuconej. Ludzie z całego świata przyjeżdżają do Francji, bo mogą automatycznie skorzystać z jednego z najbardziej szczodrych systemów opieki socjalnej. Trzeba z tym skończyć – mówi „Rz" Francois Cope, lider głównej partii opozycyjnej, konserwatywnej UMP.

Cope nie jest gołosłowny. W grudniu zapowiedział złożenie z początkiem 2014 roku projektu ustawy, która radykalnie ograniczy prawo ziemi.

Dziś każde dziecko urodzone na terenie Francji, nawet jeśli oboje rodzice przebywają tu nielegalnie, uzyskuje automatycznie w wieku 18 lat obywatelstwo. Istnieje jednak warunek: po ukończeniu 11. roku życia dziecko musi przynajmniej przez 5 lat mieszkać na terenie Republiki.

Nad Sekwaną głównym sposobem uzyskania obywatelstwa pozostaje prawo krwi, zgodnie z którym obywatelem lub obywatelką Francji zostaje każdy, kogo jeden z rodziców jest Francuzem niezależnie od miejsca urodzenia.

Ale prawo ziemi ma fundamentalne znaczenie. I to nie tylko ze względu na statystyki. To ona stanowi bowiem o tożsamości kraju od obalenia monarchii burbońskiej i ustanowienia republiki.

Naród bez mniejszości

– Naród reprezentowany przez swoich przedstawicieli nie może otrzymywać poleceń od kogokolwiek – te słynne słowa Jeana Sylvaina Bailly'ego do wysłanników Ludwika XVI,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9730

Wydanie: 9730

Zamów abonament