Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT: Problemy na przełomie roku

13 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski

Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego. Podatnicy mogą mieć spore kłopoty z jego prawidłowym ustaleniem dla czynności realizowanych pod koniec 2013 r. i na początku 2014 r.

Początek roku 2014 jest szczególnym momentem dla podatników podatku od towarów i usług. 1 stycznia weszły bowiem w życie istotne zmiany w zakresie opodatkowania tym podatkiem. Zostały one wprowadzone ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o VAT (dalej: ustawa nowelizująca) i dotyczą m.in. zasad ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania, a także zasad wystawiania faktur czy też reguł odliczania podatku naliczonego. Tak szeroka nowelizacja, poza naturalną koniecznością rozpoznania nowych reguł opodatkowania, wymaga także od podatników rozstrzygnięcia, które przepisy powinni stosować w stosunku do czynności wykonywanych na przełomie okresu wejścia w życie nowych regulacji. W efekcie konieczne jest wskazanie właściwych przepisów przejściowych nakazujących podatnikom stosowanie regulacji poprzedniego bądź nowego stanu prawnego w stosunku do konkretnych, wykonywanych przez nich czynności.

Dokonanie dostawy lub wykonanie usługi

W istniejącym do końca 2013 r. stanie prawnym obowiązywała podstawowa reguła, zgodnie z którą, jeżeli dostawa towarów lub świadczenie usług powinny być potwierdzone fakturą, to obowiązek podatkowy powstawał z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Norma ta (dotychczasowy art. 19 ust. 4 ustawy o VAT) była zatem jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9736

Wydanie: 9736

Spis treści
Zamów abonament