Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumentacja jest ważnym dowodem przy szacowaniu dochodu

13 stycznia 2014 | Ekspert księgowy
Paulina Piątek-Styła
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Paulina Piątek-Styła

Ryzyko podatkowe podmiotów powiązanych może zostać znacznie ograniczone, jeżeli zadbają one o wzbogacenie dokumentacji cen transferowych o analizę porównywalności. Mimo że wymaga to sporych nakładów.

Wymogi dotyczące minimalnej (obligatoryjnej) zawartości dokumentacji cen transferowych wskazuje art. 9a ustawy o CIT (odpowiednio: art. 25a ustawy o PIT). Przepisy te nie stanowią, że podmiot powiązany sporządzający dokumentację powinien zawrzeć w niej analizę porównywalności, tj. udowodnić, że warunki transakcji kontrolowanej są podobne do rynkowych. Jedynym wymogiem dotyczącym ceny transakcyjnej, wynikającym z tych przepisów jest zawarcie w dokumentacji informacji o metodzie i sposobie kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji. Na marginesie warto zauważyć, że podatnik sporządzający dokumentację, określając cenę transakcyjną może zastosować dowolnie wybraną przez siebie metodę kalkulacji. Nie musi być to zatem metoda „tradycyjna", wymieniona w art. 11 ust. 2 ustawy o CIT (art. 25 ust. 2 ustawy o PIT) ani metoda zysku transakcyjnego (art. 11 ust. 3 ustawy o CIT, art. 25 ust. 3 ustawy o PIT).

Należy jednak zauważyć, że w przypadku, gdy organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej będą szacować dochód podatnika z tytułu transakcji z podmiotami powiązanymi, to mają one obowiązek:

1. po pierwsze – zastosowania dla tego szacowania jednej z metod wskazanych w ustawie o CIT (ustawie o PIT) oraz rozporządzeniach wykonawczych >patrz ramka,

2. po drugie – przeprowadzenia analizy porównywalności warunków transakcji kontrolowanej z warunkami rynkowymi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9736

Wydanie: 9736

Spis treści
Zamów abonament