Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zysk niepodzielony, czyli jaki

19 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Anna Zaleska

PIT/CIT | Fiskus uważa, że przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową trzeba odprowadzić podatek od wyników przekazanych na kapitał rezerwowy czy zapasowy, mimo że stanowisko to jest konsekwentnie negowane w orzecznictwie.

Transfer aktywów pieniężnych spółki kapitałowej do majątków prywatnych wspólników tych spółek może nastąpić np. poprzez przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową prawa handlowego, następnie jej likwidację i rozdysponowanie środków pieniężnych pomiędzy byłych wspólników. Z perspektywy przepisów prawa podatkowego takie działania restrukturyzacyjne mogą pozwolić na optymalizację podatkową całego przedsięwzięcia. Jednak praktyka organów podatkowych pokazuje, że już sam etap przekształcenia spółki kapitałowej w osobową może skutkować koniecznością zapłaty podatku dochodowego, jeżeli w jej majątku na moment przekształcenia pojawią się tzw. niepodzielone zyski.

Co do zasady 19 proc.

1 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja przepisów podatkowych zmieniająca art. 24 ust. 5 ustawy o PIT oraz art. 10 ust. 1 ustawy o CIT. Do katalogu przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – opodatkowanych co do zasady jednolitą 19-proc. stawką podatkową – włączona została wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. Przychody z tego tytułu określa się na dzień przekształcenia, a zasady opodatkowania tej transakcji oparte zostały na mechanizmie poboru podatku przez płatnika, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9768

Wydanie: 9768

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament