Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oprogramowanie w zamówieniach publicznych

19 lutego 2014 | Prawo | Bogusława Garczyńska-Wąs
źródło: materiały prasowe

Jakie uprawnienia w zakresie modyfikacji oprogramowania powinien otrzymać zamawiający, 
aby prawidłowo zabezpieczyć swoje interesy
– analizuje prawnik.

Pytanie to pojawia się przy każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na wdrożenie systemu albo na utrzymanie/serwisowanie oprogramowania. Nie jest to zatem pytanie nowe – zamówienia dotyczące systemów informatycznych są stałym i od dawna funkcjonującym zjawiskiem w procedurze zamówień publicznych. Z czego więc wynika potrzeba wypowiedzi na ten temat? Analiza kilkuletniej praktyki, która ukształtowała się po publikacji w 2009 r. „słynnych" Rekomendacji Urzędu Zamówień Publicznych, dotyczących udzielania zamówień na systemy informatyczne, świadczy o tym, że zamawiający w dalszym ciągu mają problemy z ich prawidłową interpretacją i stosowaniem.

Cel rekomendacji

W zamierzeniu Rekomendacje miały stanowić remedium na niepokojąco dużą skalę umów zawieranych w trybie z wolnej ręki, wynikającą z uzależnienia się przez zamawiającego od dostawcy systemu (udzielania na jego rzecz zamówień na serwis i rozwój oprogramowania). Cel ten w znacznym stopniu został osiągnięty – liczba zamówień udzielonych w trybie z wolnej ręki zmniejszyła się od 2009 r. o prawie połowę. W związku ze stosowaniem Rekomendacji pojawiły się jednak problemy bardziej subtelne i przez to mniej zauważane i komentowane przez UZP, a w praktyce mogące powodować negatywne konsekwencje dla budżetu. Warto więc powiedzieć to, co w Rekomendacjach nie zostało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9768

Wydanie: 9768

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament