Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż osobowego auta może oznaczać utratę zwolnienia

19 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

ZASADY | Drobny przedsiębiorca, który do tej pory nie rozliczał VAT i który zbywa samochód, nie będzie już mógł korzystać 
z dotychczasowego przywileju. I to mimo że w stosunku do tego pojazdu nie wystąpi obowiązek podatkowy w akcyzie.

Drobni przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT (od 1 stycznia 2014 r. zwolniona jest dokonywana przez nich sprzedaż). Trzeba jednak mieć na uwadze, że czasem sprzedaż samochodu osobowego może ich pozbawić prawa do korzystania z tego zwolnienia, nawet jeżeli nie zostanie przekroczony limit wartości sprzedaży w wysokości 150 000 zł.

Czego się nie wlicza

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 113 ust. 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, nie wlicza się:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,

b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT,

c) usług ubezpieczeniowych

– jeżeli czynności te nie mają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9768

Wydanie: 9768

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament