Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tysiącletnie ofiary syryjskiej wojny

22 lutego 2014 | Świat | Jarosław Giziński
Ruiny meczetu Omajjadów w Aleppo
źródło: AFP
Ruiny meczetu Omajjadów w Aleppo
Zniszczony średniowieczny meczet w Maaret Al-Numan
źródło: AFP
Zniszczony średniowieczny meczet w Maaret Al-Numan
Stare miasto w Aleppo po walkach w styczniu 2013 r.
źródło: AFP
Stare miasto w Aleppo po walkach w styczniu 2013 r.
Ruiny starożytnego miasta Apamea rozkradają szabrownicy
źródło: AFP
Ruiny starożytnego miasta Apamea rozkradają szabrownicy

Podczas wojny cierpią nie tylko ludzie. Ogromne straty ponosi dziedzictwo kulturowe jednego z najbogatszych w zabytki państw świata.

Mało jest państw na świecie o historii równie długiej i równie bogato zaświadczonej tysiącami zabytków jak Syria. W czasach pokoju stanowiły one dumę Syryjczyków i przyciągały ponad 8 mln turystów rocznie. W czasie wojny padają jej ofiarą, tak jak ludzie.

Spustoszenia, jakich dokonały działania wojenne w najcenniejszych obiektach historycznych Syrii, są przerażające. Mniejsze lub większe zniszczenia dotknęły już wszystkie sześć syryjskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Już w marcu 2012 r. Irena Bokowa, dyrektor nadzorującej ochronę światowego dziedzictwa kulturalnego agendy ONZ, apelowała o ratowanie zagrożonych wojną zabytków. Tyle że jej apele pozostały głosem wołającego na puszczy.

Mordercy zabytków

Centrum Aleppo, majstersztyk średniowiecznej architektury arabskiej, legło w gruzach. Podobny los spotkał dużą część zabytkowej zabudowy Damaszku. W czerwcu 2012 r. syryjska artyleria rządowa wyrządziła wielkie szkody w Krak des Chevaliers, najlepiej zachowanym, najcenniejszym zamku krzyżowców na Bliskim Wschodzie. Niedługo później czołgiści urządzili sobie strzelaninę w ruinach Palmyry. Pociski spadły na bizantyjską Bosrę, gdzie znajduje się najlepiej zachowany starożytny amfiteatr. Bombardowanie z powietrza zniszczyło zeszłego lata słynny monastyr św. Jakuba w Karze. Zrujnowany został...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9771

Wydanie: 9771

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament