Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łapówka. Plaga współczesnego świata

05 kwietnia 2014 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Symbol korupcji obalonych niedawno władz ukraińskich: Meżyhiria – rezydencja Wiktora Janukowycza
autor zdjęcia: Yuriy Dyachyshyn
źródło: AFP
Symbol korupcji obalonych niedawno władz ukraińskich: Meżyhiria – rezydencja Wiktora Janukowycza
Silvio Berlusconi, były premier Włoch; żaden z polityków Zachodu nie był tak często oskarżany o korupcję jak on
autor zdjęcia: Andreas Solaro
źródło: AFP
Silvio Berlusconi, były premier Włoch; żaden z polityków Zachodu nie był tak często oskarżany o korupcję jak on

Nie ma praktycznie dnia bez informacji o kolejnej aferze korupcyjnej. Jeszcze do niedawna korupcję traktowano jako część systemu.

Kilka dni temu świat obiegła wiadomość o zamrożeniu majątku szefa Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego Zhou Yongkanga. Takie informacje z Chin nie robią już na nikim wrażenia. Kto miał do czynienia z chińską administracją czy biznesem, wie doskonale, jak działa chiński system gospodarczy. Ale sprawa  Zhou Yongkanga nie mieści się w żadnym schemacie.

Mowa o majątku wartości 14,5 mld dol., który został zajęty przez władze  w największej dotychczas znanej aferze korupcyjnej w Chinach. Podejrzanych jest ponad 300 krewnych i znajomych ministra, na których nazwiska zarejestrowano majątek w postaci zagranicznych kont bankowych, setek willi i apartamentów oraz innych nieruchomości.

Wobec takich sum drobiazgiem mogą się wydawać inne przypadki korupcji w świecie polityki. Takie jak oskarżenie  byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego o zaakceptowanie przyjęcia 150 tys. euro na działalność jego ugrupowania od Liliane Bettencourt, głównej udziałowczyni koncernu L'Oreal.

Nawet ostatnie doniesienia z Ukrainy, gdzie w domu Edwarda Stawickiego, byłego ministra energetyki i przemysłu węglowego, znaleziono 42 kg złota i 4,8 mln dol. w gotówce, wydają się być niczym w porównaniu z przypadkiem chińskiego ministra.

Nie ulega wątpliwości, że o miano najbardziej  skorumpowanego polityka  Europy może się ubiegać z powodzeniem Silvio Berlusconi....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9807

Wydanie: 9807

Spis treści
Zamów abonament