Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwalida nie od razu długo wypocznie

22 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Bogdan Majkowski

TERMINY | Dopiero za rok zacznie działać przywilej polegający na uzyskaniu przez niepełnosprawnego dziesięciu dni dodatkowego urlopu wynikający z orzeczenia o ułomności dostarczonego w kwietniu. Chyba że decyzja była wcześniejsza, a podwładny od tego czasu przepracował 12 miesięcy.

  • Pracownik 7 kwietnia 2014 r. dostarczył nam orzeczenie o przyznaniu umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jak w tej sytuacji ustalić wymiar urlopu dodatkowego za bieżący rok? – pyta czytelnik.

W tym roku podwładny nie nabędzie prawa do urlopu dodatkowego, chyba że od wydania tego orzeczenia upłynął rok zatrudnienia.

Jednym z przywilejów niepełnosprawnych pracowników jest dodatkowy urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) prawo takie mają tylko osoby zaliczone do umiarkowanego albo znacznego stopnia niepełnosprawności. Ale prawo do pierwszego dodatkowego urlopu niepełnosprawny nabywa dopiero po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Zgodnie z wyjaśnieniami Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (www.niepelnosprawni.gov.pl) za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności uznajemy dzień posiedzenia zespołu orzekającego (datę wydania orzeczenia).

Przy liczeniu rocznego okresu zatrudnienia na podstawie art. 66 ustawy o rehabilitacji należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9820

Wydanie: 9820

Spis treści
Zamów abonament