Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak odszkodowania lub zaniżona jego wysokość może być przejawem nadużywania pozycji dominującej

22 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | MK

Tam, gdzie brak kilku firm dostarczających podobne wyroby lub usługi, a klienci są zmuszeni do zawierania umów z monopolistą, często dochodzi do naruszeń.

Dla przedsiębiorcy, który ma pozycję monopolisty na lokalnym rynku, jest to komfortowa sytuacja. Jednak, gdy nie musi się on liczyć z konkurencją, łatwo może ulec pokusie narzucenia swoim klientom uciążliwych lub nieuczciwych warunków umów. Tym bardziej jest to prawdopodobne, gdy osoby te w praktyce są zmuszone do zawarcia umowy, tak jak to jest np. na rynku zaopatrzenia w wodę.

Brak zgody na podpisanie takiego kontraktu dla osoby fizycznej oznaczałoby jedno. Znaczne pogorszenie warunków życia. Na szczęście istnieją przepisy, które zabraniają nadużywania pozycji dominującej. Mowa tu o zapisach ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.).

Brzmienie przepisów

Zgodnie z zawartym w niej art. 9 zakazane jest nadużywanie pozycji dominującej na rynku właściwym przez jednego lub kilku przedsiębiorców. Przepis ten wskazuje na przykłady takich działań, które mogą polegać na:

- bezpośrednim lub pośrednim narzucaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9820

Wydanie: 9820

Spis treści
Zamów abonament