Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamienić wizję w działania

22 kwietnia 2014 | Ekonomia i Rozwój
źródło: PAP/EPA

Jim Yong Kim | W świecie bez równości potrzebujemy wzrostu uwzględniającego włączenie społeczne 
– pisze prezydent Grupy Banku Światowego.

Od wieków bogaci, przynajmniej w pewnym stopniu, wiedzą, jak na świecie żyją biedni. Nowością jest dziś fakt, że najbardziej strzeżony przed biednymi sekret – czyli jak żyją bogaci – już nie jest sekretem. Dzięki wiejskiej telewizji, internetowi i urządzeniom mobilnym mieszczącym się w dłoni, które coraz częściej posiadają biedni, styl życia zamożnych i przedstawicieli klasy średniej pokazywany jest w domach ubogich codziennie i w kolorze.

W zeszłym roku, gdy pojechałem z prezydentem Evo Moralesem do boliwijskiej wsi położonej 4260 metrów nad poziomem morza, mieszkańcy fotografowali nasz przyjazd swoimi smartfonami. W Uttar Pradesh, indyjskim stanie o najwyższej liczbie ludzi ubogich, spotkałem mieszkańców oglądających koreańskie seriale na swoich smartfonach.

Fundamentalne problemy

Żyjemy w świecie bez równości. Ale gdy świat bogatych może być ślepy na cierpienia ubogich, biedni na całym świecie już wiedzą, jak żyją zamożni. I już pokazali, że są gotowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9820

Wydanie: 9820

Spis treści
Zamów abonament