Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrowotne formalności do analizy

22 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Robert Jasiński
źródło: Rzeczpospolita

DRUKI | Od dziesięciu miesięcy płatnicy powinni mieć porządek w dokumentach ubezpieczenia zdrowotnego. Najwięcej problemów dotyczy zgłoszeń dzieci, które kończą szkoły. Zdaniem NFZ, zbliża się czas wyrejestrowania absolwentów szkół średnich.

Na płatniku, który zatrudnia pracowników i zleceniobiorców, ciąży też rola pośrednika w zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny tych osób. Nie może jej dobrze wypełniać bez bieżących informacji od ubezpieczonych. Ci zaś często nie są świadomi, że to na nich ustawowo został nałożony obowiązek pilnowania ubezpieczenia zdrowotnego dzieci, małżonka czy krewnych. Nie wiedzą, że powinni informować pracodawcę o zmianach w tym zakresie w odpowiednim czasie, co powoduje bałagan.

Od pewnego czasu wdrażane są rozwiązania, które mają uszczelnić system ubezpieczenia zdrowotnego. Zinformatyzowano system obsługi ubezpieczonych i wprowadzono elektroniczną weryfikację uprawnień świadczeniobiorców. Ten system, zwany w skrócie eWUŚ, weryfikuje prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej. Dla świadczeniodawcy jest to gwarancja rozliczenia przez NFZ udzielonej pomocy, a dla pracownika, zleceniobiorcy czy członków ich rodzin weryfikacja ta pozwala stwierdzić, czy wszystkie dane są poprawne.

Weryfikacja zgłoszeń

Wprowadzenie eWUŚ wymusiło obowiązek weryfikacji zgłoszeń do ubezpieczenia zdrowotnego. Do końca czerwca 2013 r. płatnicy mieli wyrejestrować z niego osoby, wobec których do dnia wejścia w życie ustawy z 27 lipca 2012 r. (DzU poz. 1016) wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego.

Oczywiście pracodawcy nie byli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9820

Wydanie: 9820

Spis treści
Zamów abonament