Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Putin nie wraca do ZSRR

10 maja 2014 | Świat | Andrzej Łomanowski
Prof. Andriej Zubow, rosyjski historyk i religioznawca. Zasłynął ostatnio krytyką polityki Kremla wobec Krymu. Porównał politykę rosyjską do niemieckiej prowadzonej przez Hitlera w 1938 r.  Z tego powodu zakazano mu wykładania w prestiżowej uczelni dyplomatycznej MGIMO.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Prof. Andriej Zubow, rosyjski historyk i religioznawca. Zasłynął ostatnio krytyką polityki Kremla wobec Krymu. Porównał politykę rosyjską do niemieckiej prowadzonej przez Hitlera w 1938 r. Z tego powodu zakazano mu wykładania w prestiżowej uczelni dyplomatycznej MGIMO.

Andriej Zubow | Dzisiejsza Rosja swym nacjonalizmem i strukturą społeczną najbardziej przypomina faszystowskie Włochy.

Rz: Dlaczego został pan zwolniony z elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO)?

Prof. Andriej Zubow, rosyjski historyk i religioznawca: Formalnie na podstawie paragrafu kodeksu pracy mówiącego o „niemoralnym postępowaniu pracownika naukowego". Zazwyczaj jest stosowany, gdy naukowiec przychodzi pijany na zajęcia czy dobiera się do studentek albo jeszcze gorzej – do studentów. Mój „niemoralny występek" to był artykuł w gazecie „Wiedomosti". W nim – według władz uczelni – pozwoliłem sobie na „bezpodstawną, ogólną krytykę rosyjskiego rządu i rosyjskiej polityki zagranicznej" w stosunku do Ukrainy. Porównałem w nim dzisiejszą sytuację Rosji z polityką Hitlera w 1938 r. Trzy dni później dowiedziałem się, że rektor kazał mi się zwolnić na własną prośbę albo wyrzuci mnie dyscyplinarnie. Nie zgodziłem się i poinformowałem media. Zaczął się skandal, bo – dzięki Bogu – nie żyjemy w kraju totalitarnym. Media zachowują swobodę, a studenci oświadczyli, że szykują się do strajku w mojej obronie.

Studenci MGIMO, czyli dzieci najbogatszych i najbardziej wpływowych obywateli Rosji.

Nie tylko. Znaczna część studentów dostaje się z różnych konkursów, dzieci biednych, ale wykształconych i kulturalnych rodziców: z prowincji, nauczycieli, drobnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9834

Wydanie: 9834

Zamów abonament