Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Te same fakty, dwa różne procesy, ale podobne oceny i wyroki

01 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Grzegorz 
Trejgel

Nieuzasadnione rozwiązanie przez pracownika angażu z winy pracodawcy na mocy art. 55 § 11 k.p. nie pociąga za sobą skutków, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez szefa za wypowiedzeniem.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 6 lutego 2014 r. (II PK 199/13).

Pracownik domagał się od pracodawcy zasądzenia odszkodowania wynikającego z pakietu socjalnego. Zatrudniony rozwiązał umowę o pracę na podstawie art. 55 § 11 k.p. z winy pracodawcy. Wskazał, że zgodnie z art. 55 § 3 k.p. rozwiązanie angażu z przyczyn określonych w § 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Pakiet socjalny przewidywał odszkodowanie, gdy umowę o pracę wypowie zakład.

Sąd okręgowy jako sąd I instancji oddalił powództwo o odszkodowanie wynikające z postanowień pakietu socjalnego. W tej sprawie kwestię trybu rozwiązania umowy i jego zgodności z prawem rozpoznano w innym postępowaniu przed sądami pracy. Prawomocnie ustalono, że powód rozwiązał łączący strony stosunek pracy w trybie art. 55 § 11 k.p. i uczynił to z przyczyn nieuzasadniających rozstania w ten sposób.

Od tego wyroku apelację złożył powód. Sąd ją oddalił i stwierdził, że do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9877

Wydanie: 9877

Spis treści
Zamów abonament