Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowna zmiana zdania

14 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

ROSZCZENIA | Pracodawca, który po podpisaniu z kandydatem na etat umowy przedwstępnej rezygnuje z jego zatrudnienia, musi się liczyć z koniecznością zrekompensowania mu zarobków, jakie ten uzyskałby, gdyby nie rozwiązał angażu w poprzednim zakładzie. Nie zwolni go z tego zmiana sytuacji ekonomicznej firmy.

Ryszard Sadlik

Umowa przedwstępna, poza tym, że umożliwia stronom przygotowanie się do zawarcia przyszłej umowy stanowczej, równocześnie tworzy między nimi zobowiązanie, z którego wynikają istotne skutki prawne. Strona uchylająca się od zawarcia przyrzeczonego kontraktu musi się liczyć z koniecznością zapłaty odszkodowania.

Mimo przyrzeczenia

Kodeks pracy nie zawiera uregulowań dotyczących umowy przedwstępnej. Jednak jej zastosowanie do stosunków pracowniczych, a zwłaszcza do umów o pracę, wynika z treści art. 300 k.p. Przyzwala on na stosowanie w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy przepisów kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, to – w myśl art. 390 k.c. – druga strona może żądać naprawienia szkody, jaką poniosła przez to, że liczyła na związanie się przyrzeczoną umową. Jest to tzw. słabszy skutek umowy przedwstępnej. Skutek mocniejszy polega natomiast na możliwości dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej na drodze sądowej. Wybór między tymi roszczeniami należy do osoby, która dąży do realizacji umowy przyrzeczonej.

Artykuł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9888

Wydanie: 9888

Spis treści
Zamów abonament