Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co powinni wiedzieć rodzice

14 lipca 2014 | Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny
Bronisław Komorowski podczas spotkania poświęconego problemom dużych rodzin, czerwiec 2014
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Bronisław Komorowski podczas spotkania poświęconego problemom dużych rodzin, czerwiec 2014

UPRAWNIENIA | Celem rządowej Karty jest ułatwienie życia rodzinom wielodzietnym. Jej wprowadzenie na poziomie ogólnokrajowym ma być impulsem do tego, by oferta została „wypełniona” przez gminy i biznes.

BARTOSZ MARCZUK

KDR ma zasięg ogólnokrajowy. Składa się z trzech głównych poziomów – państwowego, lokalnego i biznesowego. Na poziomie państwa kartę „wypełniają" głównie ministerstwa i podległe im instytucje lub spółki. Na poziomie lokalnym – samorządy zdecydują, jakie zniżki i preferencje przyznają wielodzietnym. Na poziomie biznesu – firmy określą, co chcą zaproponować rodzinom, ale to resort pracy lub – po powierzeniu tego zadania – wojewoda lub organizacja pozarządowa, mająca doświadczenie w działaniach na rzecz rodzin wielodzietnych, będzie po analizie i negocjacjach akceptować ich ofertę. Chodzi tu głównie o to, by nie nastąpiła inflacja tego projektu, gdy biznes oferowałyby symboliczne zniżki, w zamian zyskując prawo do posługiwania się logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Program jest adresowany do członków rodzin wielodzietnych (czyli takich, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci) bez względu na ich miejsce zamieszkania i dochód. Prawo do otrzymania Karty mają:

1. rodzic (rodzice) i jego małżonek mający na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat, a w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej − do ukończenia 25 lat. Ograniczenia wiekowe nie obowiązują, gdy dzieci legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności,

2. rodzic zastępczy (rodzice...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9888

Wydanie: 9888

Spis treści
Zamów abonament