Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy nieodpłatne przekazanie środka trwałego jest uznawane za dostawę

14 lipca 2014 | Ekspert księgowy

ROZLICZENIA | Oddanie za darmo towarów należących do firmy przedsiębiorcy jest obciążone VAT. Pod warunkiem, że przy ich nabyciu lub imporcie darczyńcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony.

Rafał Dąbrowski

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów >patrz ramka i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wskazuje art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przytoczony artykuł zawiera przykładowy katalog przekazań o charakterze darmym, które ustawodawca nakazuje traktować na równi z dostawą towarów. W szczególności należy tu wymienić: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (także byłych pracowników) oraz wszelkie inne darowizny.

Oznacza to, że jeśli podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9888

Wydanie: 9888

Spis treści
Zamów abonament