Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wynagradzać niepełnoetatowców za godziny ponadwymiarowe

18 września 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek Karol Lankamer

ŚWIADCZENIA | Zatrudnienie w niepełnym wymiarze wymaga często rozliczania dłuższego czasu pracy. Tak kwalifikuje się wszystkie godziny przepracowane ponad określoną w angażu część etatu, które 
nie powodują przekroczenia norm czasu pracy.

Część z nich może dawać pracownikowi roszczenie o wynagrodzenie wraz z dodatkiem jak za nadgodziny. Zależy to jednak od ustaleń dokonanych przez strony przy uzgadnianiu treści umowy. Również w tym przypadku naliczenie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe rodzi pewne wątpliwości, gdyż odesłanie dotyczy wyłącznie zasad rekompensaty nadgodzin dobowych, z pominięciem odrębności dotyczących przekroczeń średniotygodniowych.

Goła pensja czy z dodatkiem

Rekompensacie godzin pracy ponad wymiar kodeks pracy poświęca zaledwie jeden przepis – art. 151 § 5. Stronom umów zawieranych na część etatu nakazuje on ustalenie dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad wymiar czasu pracy. Przekroczenie tej wartości daje pracownikowi prawo do dodatku do normalnego wynagrodzenia z art. 1511 § 1 k.p. W praktyce oznacza to, że do rekompensaty tej części godzin ponadwymiarowych stosuje się przez analogię regulacje o zasadach finansowej odpłatności za nadgodziny. Przepis nie rozwiązuje wprost problemu rekompensaty pozostałych godzin aktywności ponad wymiar, które nie powodują przekroczenia ustalonego w umowie limitu. Powszechnie przyjmuje się jednak, że w takim przypadku pracownik nabywa wyłącznie prawo do normalnego wynagrodzenia. Nie ma więc roszczenia o dodatek, gdyż zależy on od przekroczenia ustalonego w umowie limitu pracy ponad wymiar.

Obliczanie wynagrodzenia i dodatku za godziny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9944

Wydanie: 9944

Spis treści
Zamów abonament