Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile odpowiedzialności agencji ochrony mienia

18 września 2014 | Dobra Firma | Regina Skibińska

  • Mam sklep, który jest chroniony przez profesjonalną agencję ochrony mienia. W sklepie doszło do kradzieży towaru, złodzieje wynieśli sporo rzeczy o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych. Czy mogę dochodzić odszkodowania od agencji ochrony albo jej ubezpieczyciela?

Umowa o ochronę mienia nie jest umową rezultatu. Wykonanie jej nie polega na tym, że musi spowodować konkretny efekt, np. uszycie bluzki. Celem jej jest staranne działanie strony, co oznacza, że agencja ochrony nie odpowiada za fakt kradzieży, ale za nienależytą staranność w wykonaniu zobowiązania, czyli w ochronie mienia.

Niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, które skutkuje powstaniem szkody, powoduje odpowiedzialność po stronie dłużnika na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego. Poszkodowany powinien wykazać wysokość strat (szkodę), istnienie umowy łączącej dłużnika (agencję ochrony) z wierzycielem (sklep), niewykonanie bądź nienależyte...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9944

Wydanie: 9944

Spis treści
Zamów abonament