Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa kontrakty ułatwią biznes

18 września 2014 | Dobra Firma | Monika Ciechomska

PRAWO CYWILNE | Termin do zawarcia umowy przyrzeczonej nie jest jej niezbędnym elementem i nie ma konieczności, 
aby został w niej określony przez przedsiębiorcę.

Każdemu przedsiębiorcy zdarza się, że nie chce bądź nie może zawrzeć planowanej umowy. Przeszkody, takie jak np. brak funduszy, mogą więc skłaniać do zawarcia umowy przedwstępnej. Równie częstą motywacją przedsiębiorców do zawierania tego rodzaju umów jest chęć zwiększenia prawdopodobieństwa, że zostanie ona podpisana.

Jakie uzasadnienie

Umowa przedwstępna opisana jest w kodeksie cywilnym, co powoduje, że klasyfikowana jest jako umowa nazwana. Jej funkcją jest określenie warunków oraz przyrzeczenie zawarcia innej umowy. Zawarcie umowy przedwstępnej może poprzedzać zawarcie każdej innej umowy, zarówno nazwanej (określonej w przepisach prawa), np. umowy sprzedaży, jak i nienazwanej, np. określonej umowy inwestycyjnej, a także kolejnej umowy przedwstępnej, a nawet zawarcie umowy o pracę. Umowa przedwstępna może zobowiązywać również do zawarcia kilku umów przyrzeczonych, wskazując ich istotne postanowienia.

Będzie ważna

Postanowienia kodeksowe wprost stanowią, iż istotę umowy przedwstępnej stanowi zobowiązanie do zawarcia w przyszłości umowy. Musi ona obejmować co najmniej istotne postanowienia, czyli te, bez których uzgodnienia strony nie decydowałyby się na zawarcie umowy. Rozumie się przez to w szczególności wskazanie przedmiotu umowy oraz określenie jego ceny.

Złożenie zgodnych oświadczeń woli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9944

Wydanie: 9944

Spis treści
Zamów abonament