Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona zatrudnienia związkowców dopiero po decyzji sądu

18 września 2014 | Prawo i praktyka | Weronika Papucewicz

Procedura | Wadliwa rejestracja związku zawodowego powoduje, że nie zacznie on w firmie działać. Członkowie komitetu założycielskiego nie mogą wtedy liczyć na zachowanie etatu.

Aby związek mógł legalnie działać w zakładzie, musi być zarejestrowany przez sąd rejestrowy. Taki obowiązek określa ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 167, dalej ustawa o zz). Jakie konsekwencje niosą błędy popełnione przez przedstawicieli związku zawodowego w trakcie jego tworzenia? Czy organizacji przysługują wtedy ustawowe uprawnienia? Czy pracodawca musi respektować przywileje związkowe? W jaki sposób zweryfikuje, czy działająca w jego firmie zakładowa organizacja związkowa (zoz) została założona i zarejestrowana prawidłowo i zgodnie z prawem?

Aby odpowiedzieć na te pytania, najpierw należy rozróżnić rodzaje zoz działających u pracodawcy. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z samodzielnym związkiem, czy zależnym od centrali, moment rozpoczęcia funkcjonowania takiej organizacji jest bowiem zupełnie inny.

Jednostka w centrali

Związki tworzone w tzw. trybie ustawowym, zgodnie z art. 12 ustawy o zz, powstają na mocy uchwały o ich utworzeniu, podjętej przez co najmniej 10 uprawnionych do tego osób. Ci, którzy podejmują taką uchwałę, przyjmują statut i wybierają komitet założycielski liczący od 3 do 7 członków. Jego zadaniem jest w zasadzie wyłącznie przygotowanie dokumentacji i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9944

Wydanie: 9944

Spis treści
Zamów abonament