Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy urlop szkoleniowy można ująć w harmonogramie

29 września 2014 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek, Karol Lankamer
Wymiar urlopu szkoleniowego
źródło: Rzeczpospolita
Wymiar urlopu szkoleniowego
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

PLANOWANIE | Pracodawca może podjąć próbę rozpisania godzin pracy tak, żeby czas wolny przypadał na dni wyznaczonych zajęć. Ale i w ten sposób nie uniknie całkowicie strat w czasie pracy tej osoby, ponieważ urlop szkoleniowy można udzielać tylko na dni pracy.

Kierując pracownika na naukę lub wyrażając na to zgodę, pracodawca zobowiązuje się udzielać mu zwolnień z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny do punktualnego przybycia i uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach. W niektórych przypadkach zatrudniony nabywa jednak również prawo do urlopu szkoleniowego.

Zwolnienia na zajęcia...

Pierwszy przypadek nie budzi żadnych wątpliwości. Aby pracownik spełnił warunek uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wystarczy, że np. w związku z nauką otrzyma od szefa – choćby minimalną – pomoc finansową lub rzeczową. Może to być pokrycie całości lub części kosztów czesnego, dofinansowanie wydatków na zakup pomocy naukowych, podręczników czy sfinansowanie kosztów dojazdu. Takie zachowanie szefa wystarcza, aby uznać, że wyraził on zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez podwładnego. A to z kolei stanowi podstawę domagania się przez niego zwolnień od pracy na czas uczestnictwa w zajęciach, dając jednocześnie podstawy do wnioskowania o urlop szkoleniowy.

...i dni szkoleniowe

Zgoda lub polecenie pracodawcy dotyczące dokształcania się pracownika to istotny, ale niejedyny wymóg, od którego spełnienia zależy prawo do urlopu szkoleniowego. Drugim ograniczeniem są konkretne formy kształcenia, kończące się określonym w art. 1032 § 1k.p. rodzajem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9953

Wydanie: 9953

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Media planet

Zamów abonament