Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolno stojący garaż z preferencją

29 września 2014 | Ekspert księgowego

VAT | Przepisy zezwalają na stosowanie preferencyjnej stawki podatku do czynności dotyczących budownictwa mieszkaniowego. W praktyce jest jednak wiele wątpliwości, które obiekty lub w jakiej części można zaliczyć do tej kategorii.

Maciej Jurczyga

Podpisaliśmy umowę dotyczącą budowy domu jednorodzinnego z wolno stojącym garażem. Łączna powierzchnia domu oraz garażu nie przekracza 300 mkw. Czy wykonaną usługę budowlaną będziemy mogli potraktować jako świadczenie kompleksowe i opo- datkować stawką 8 proc.? Czy może należy wyodrębnić kwotę przychodu dotyczącą budowy garażu, którą należałoby opodatkować stawką 23 proc.? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT obniżoną, 8-proc. stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (dalej: PKOB) w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Jednak do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się, według art. 41 ust. 12b ustawy o VAT:

1) budynków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9953

Wydanie: 9953

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Media planet

Zamów abonament