Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma zysku bez ryzyka

29 września 2014 | Ciekawa ekonomia
Zależność stopy zwrotu od liczby spółek w portfelu dla spółek z WIG30 za okres 09.2013-08.2014
źródło: Rzeczpospolita
Zależność stopy zwrotu od liczby spółek w portfelu dla spółek z WIG30 za okres 09.2013-08.2014
Zależność ryzyka portfela inwestycyjnego   od liczby spółek w portfelu
źródło: Rzeczpospolita
Zależność ryzyka portfela inwestycyjnego od liczby spółek w portfelu

Inwestycje | Zróżnicowanie instrumentów w portfelu pozwoli zminimalizować ryzyko strat, ale nie wyeliminuje go całkowicie.

Robert Jagiełło

Podejmując decyzję inwestycyjną na rynku finansowym, wszyscy oczekujemy osiągnięcia zysku. Oczekiwanie to dotyczy przyszłości, która jest nieznana. To, czy osiągniemy jakikolwiek dochód, zależy od splotu wielu czynników o charakterze gospodarczym, społecznym czy politycznym, które wystąpią w przyszłości.

Dlatego, decydując się na zainwestowanie nadwyżki finansowej, należy zawsze brać pod uwagę dwa parametry charakteryzujące każdą inwestycję – oczekiwaną stopę zwrotu oraz związane z tą inwestycją ryzyko.

Stopę zwrotu definiuje się jako relację wielkości zysku osiągniętego z inwestycji do kwoty zainwestowanego kapitału, przy czym zysk oznacza różnicę między wartością końcową a początkową inwestycji, powiększoną o ewentualne dodatkowe korzyści finansowe, jak dywidenda czy odsetki, a pomniejszoną o zapłacone podatki i opłaty transakcyjne. Ryzyko z kolei wiąże się z możliwością osiągnięcia stopy zwrotu innej – niższej lub wyższej – od oczekiwanej.

Przyszłość oznacza niepewność

Aby określić oczekiwaną stopę zwrotu, inwestorzy muszą oszacować warianty przyszłych możliwych stóp zwrotu z danego instrumentu finansowego wraz z odpowiadającym im prawdopodobieństwem na przykład wystąpienia hossy na giełdzie albo spadku rentowności (wzrostu cen) obligacji skarbowych. Takie podejście jest trudne i praktycznie zawsze obarczone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9953

Wydanie: 9953

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Media planet

Zamów abonament