Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorzki bilans admirała

18 października 2014 | Plus Minus | Grzegorz Górny
Horthy na białym koniu  i panowie szlachta węgierska w historycznych żupanach. Ojczyzna na mokrym budapeszteńskim bruku, listopad 1919 r.
źródło: AKG/East News
Horthy na białym koniu i panowie szlachta węgierska w historycznych żupanach. Ojczyzna na mokrym budapeszteńskim bruku, listopad 1919 r.
Jesień 1944 r., wywózka budapeszteńskich Żydów  do obozów zagłady: ostateczna klęska Horthy’ego
źródło: EAST NEWS
Jesień 1944 r., wywózka budapeszteńskich Żydów do obozów zagłady: ostateczna klęska Horthy’ego
Admirał bez morza, regent bez tronu
źródło: AFP
Admirał bez morza, regent bez tronu

Minęło 70 lat od chwili, gdy Miklós Horthy po ćwierćwieczu rządów utracił władzę w Budapeszcie, a jednak do dziś w węgierskiej historiografii trwa ożywiona dyskusja na temat jego roli w dziejach kraju. Jedni uważają go za opatrznościowego męża stanu, inni zaś widzą w jego polityce źródło nieszczęść.

Miklós Horthy de Nagybanya urodził się 18 czerwca 1868 r. w  rodzinie szlacheckiej wyznania kalwińskiego w miasteczku Kenderes we wschodnich Węgrzech. Przyszedł na świat rok po zawarciu słynnej ugody, która dała początek Austro-Węgrom. W nowo utworzonej monarchii dualistycznej Madziarzy zostali zrównani w prawach z Austriakami i stali się równoprawnymi współgospodarzami państwa.

Ten okres historii nasi bratankowie wspominają do dziś z rozrzewnieniem. Węgry w błyskawicznym tempie rozwijały się gospodarczo, naukowo i kulturalnie. To wówczas wzniesiono monumentalny gmach parlamentu nad Dunajem. W 1896 r. otwarto też w Budapeszcie metro – najstarszą czynną do dziś kolej podziemną w kontynentalnej części Europy (Rzym doczeka się podobnej inwestycji dopiero 60 lat później).

Z dobrej koniunktury korzystali potomkowie węgierskich rodów. Zamiast walczyć jak ich przodkowie z austriackimi okupantami, mogli współpracować z nimi na nowych zasadach, robiąc kariery w administracji lub wojsku. Ten ostatni sposób na życie wybrał 18-letni Miklós Horthy, który w 1886 r. wstąpił do Akademii Morskiej w Fiume. Była to wówczas główna baza austro-węgierskiej marynarki wojennej nad Adriatykiem. Młodzieniec zdobył cenne doświadczenia, pływając na okrętach wojennych nie tylko po morzach, lecz nawet oceanach. Dowództwo dostrzegło jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9970

Wydanie: 9970

Zamów abonament