Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaginieni po śmierci

18 października 2014 | Plus Minus | Krzysztof Urbański
źródło: Plus Minus

Niektórzy ludzie byli tak wielcy, że potomni toczyli o ich doczesne szczątki gwałtowne walki. A gdzie się biją, tam przedmiot sporu ginie. Dziś poszukiwaniem zaginionych grobów zajmują się naukowcy, a sekundują im politycy.

Odkrycie gigantycznej kamiennej budowli z czasów Aleksandra Macedońskiego koło starożytnego miasta Amfipolis w Grecji, 600 km na północny wschód od Aten, rozpaliło dyskusję o miejscu pochówku jednego z najbardziej błyskotliwych dowódców wojskowych wszech czasów. Część historyków uważała, że mógł to być grobowiec samego Aleksandra Wielkiego albo przynajmniej kogoś z jego rodziny. Samym Grekom marzy się, aby jeden z największych władców starożytności spoczywał w greckiej ziemi.

Na razie mają jego ojca, Filipa. Badacze właśnie poinformowali, że w okazałym grobie w Werginie, mieście oddalonym o ok. 160 km od Amfipolis, zidentyfikowane zostały szczątki macedońskiego króla Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego, oraz kobiety – amazonki, łuczniczki – prawdopodobnie pochodzenia scytyjskiego.

Aleksander wzbudza jednak daleko większe emocje niż jego ojciec, choć Filip II także był greckim władcą, który odcisnął piętno na historii swego kraju. Ale to Aleksander III został przez potomnych nazwany Wielkim i zbudował potężne imperium od Egiptu po Indie.

Po śmierci Aleksandra w Babilonie jego ciało stało się przedmiotem sporu między największymi jego wodzami – Perdikkasem, Ptolemeuszem I Soterem i Seleukosem I Nikatorem. Aleksander zmarł nagłą śmiercią w 323 r. p.n.e. Nie wiadomo, co przyczyniło się do śmierci władcy: malaria, alkohol czy może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9970

Wydanie: 9970

Zamów abonament